O tom ako každý chce vlastného generálneho prokurátora

Autor: Gabriel Švantner | 25.5.2013 o 13:27 | (upravené 25.5.2013 o 13:35) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  80x

Ako je to možné, že ešte vždy nemáme generálneho prokurátora? A ako dlho bude trvať kým Slovensko bude mať právoplatne zvolenú a vymenovanú hlavu generálnej prokuratúry?  Tieto otázky si kladie mnoho Slovákov, skôr kládlo, keďže sága okolo generálneho prokurátora je tak dlhá a zamotaná, že mnohých ľudí už unavila. Čoraz viac sa táto „sága" začína podobať nekonečnému príbehu o hľadaní generálneho prokurátora.

Už ani sám si nepamätám, ako to presne bolo pri voľbe generálneho prokurátora. Fakt je, že za generálneho prokurátora na niekoľký pokus a po mnohých nezdaroch pri voľbe zvolila pravicová koalícia v júni 2011. Prezident sa však rozhodol Čentéša nevymenovať a tu sa začali ďalšie komplikácie v podobe sťažnosti na Ústavný súd.

Dnes je však viac menej jasné, že celý boj o generálnu prokuratúru je čistý politický boj. Opozícia neustále vyčíta Smeru, že chce mať čím skôr vlastného generálneho prokurátora, pričom sama opozícia zubami-nechtami bojuje o svojho generálneho prokurátora. A aj preto ich boj proti prípadnému novému kandidátovi na generálneho prokurátora s odôvodnením „že Smer chce vlastného generálneho prokurátora" vyznieva pokrytecky. Stačí sa len pozrieť na urputný boj opozícií o zvolenie Čentéša do funkcii generálneho prokurátora. Možno by bolo aspoň trochu rozumné počkať na nového resp. nových kandidátov na generálneho prokurátora a až potom začať s kritikou.

Na záver treba dodať, že by bolo možno už načase zmeniť systém voľby generálneho prokurátora, keď nie tak aspoň zmeniť systém navrhovania kandidátov na pozíciu generálneho prokurátora. Prokurátorská rada navrhla na generálneho prokurátora Čižnára a možno práve takýmto smerom by sa mala uberať voľba generálneho prokurátora, systémom kde by strany nenavrhovali kandidátov na generálneho prokurátora. Mojím prianím je aby Slovensko už konečne malo generálneho prokurátora, s vysokým morálny kreditom. Kiežby to bolo už čím skôr, a tým čím skôr nemyslím po prezidentských voľbách 2014.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?